
Chceš-li dosáhnout pozitivních změn ve svém životě, potřebuješ umět pracovat se svým myšlením. To však dokáže být hodně náročné. Přečti si krátkého průvodce “Jak změnit myšlení” a objev cesty a způsoby, které ke chtěnému výsledku vedou.
Jak myšlení ovlivňuje tvůj život
Myšlení je nejsložitější kognitivní (poznávací proces). Ovlivňuje naše prožívání a chování. Tvoříme si při něm názory, postoje a spolu s emoční stopou i silná přesvědčení. Děláme prostřednictvím něj malá i velká životní rozhodnutí. Existuje mnoho různých druhů myšlení, které buď podporují naše cíle a rozvoj, nebo nás naopak omezují. Změna myšlení je proto klíčová.
Překonání fixního myšlení
Co je vlastně to fixní myšlení? Je to přesvědčení, že naše schopnosti, dovednosti a osobnost jsou statické a neměnné. Lidé s fixním myšlením věří, že mají určitý předurčený “limit” toho, co mohou dosáhnout, a že nemají moc tento limit posunout. Toto přesvědčení je potom brzdou v jejich snaze dosahovat prakticky čehokoliv. Skvělou knihu podloženou výzkumem na toto téma napsala Carol Dwecková. Možná si říkáš, že tímto způsobem neuvažuješ, zkus se však zamyslet nad tím, kdy více oceňuješ svůj výsledek než snahu do něj vloženou. Když jsi na gymplu napsal/a test bez učení na jedničku, byla radost z toho intenzivnější než z poctivé přípravy? I toto má s fixním nastavením mysli spojitost.
Překonání kognitivních omylů
Kognitivní omyly jsou opakující se chyby ve způsobu, jakým lidé myslí a interpretují informace ve svém okolí. Tyto omyly jsou spojeny s různými aspekty poznávacích procesů, jako je vnímání, paměť, učení atd. Zkreslují myšlení a mohou nás vést k nezdravým závěrům nebo rozhodnutím. A to i v případě, že máme k dispozici relevantní informace. Takových omylů existuje velká řada od černobílého myšlení přes domněnky až po bagatelizaci. Pokud chceš vyčistit své “mentální filtry”, zaměř se na kognitivní omyly.
Jak funguje mozek
Proces změny myšlení je komplexní a zahrnuje aktivitu v různých částech mozku. Když se snažíme přejít od fixního myšlení k pozitivnějšímu a růstovému přístupu, náš mozek prochází určitými neurobiologickými změnami. Tato vlastnost mozku se odborně nazývá neuroplasticita. Když se snažíš vytvořit nové způsoby myšlení, vytváří se nové nervové spoje, které je třeba posilňovat. Staré spoje pak začnou slábnout a tobě se podaří alternativní myšlenky přirozeně vsunout do procesu svého uvažování. Na to zareagují i neurotransmitery, které mají mimo jiné vliv na tvorbu tvé nálady.
Další způsoby změn v myšlení
Existuje mnoho strategií, které můžeš použít k úspěšné změně svého mindsetu. Jednou z nich je kognitivní restrukturalizace. Je to proces, při kterém identifikuješ a přehodnotíš negativní myšlenkové vzorce a nahrazuješ je pozitivnějšími a konstruktivnějšími myšlenkami. Pravidelná meditace a mindfulness ti zase mohou pomoci uklidnit mysl. No a můj online program či individuální konzultace ti tyto strategie pomůžou zavést do praxe.
Enter @yourgrowthera